تنها 2 درصد از درآمدهای دوبی مربوط به نفت است!

همواره وقتی شما تلویزیون داخلی را روشن می کنید یا اینکه در بین اخبار روزانه داخلی درباره همسایگان ما و سبک و سیاق زندگی آنها جستجو می کنید متوجه می شوید که همواره کشورهای همسایه ما به شکلی توصیف می شوند که وضع خوبی ندارند و اگر هم دارند انگار که لایق این وضع نیستند و با کارشکنی در کار ما به اینجایی که هستند رسیدند، منتها وقتی منابع خبری خودتان را گسترش می دهید متوجه می شوید که چقدر پیشرفت در اطراف ما در حال انجام است که شاید در رسانه های داخلی به آنها پرداخته نمی شود یا اینکه کمتر پرداخته می شود.

دوبی یکی از شیخ نشین های امارات متحده عربی است که اقتصادی باز و رو به رشد دارد و با اینکه از دور فقط یک سری آسمان خراش در وسط بیابان دیده می شود در حال حاضر تنها 2 درصد از درآمدهای این شیخ نشین از منابع نفتی است و 98 درصد بقیه آن از راه های دیگری است که هدف از این نوشته است.

بر طبق آمار و ارقام بانک جهانی و سایر سازمان های نظاره گر بر میزان رشد کشورها، 20 درصد از در آمد دوبی حاصل توریست است ، مابقی این درآمد از حوزه مدیا و IT بدست می آید. آری، دوبی و امارات کاری کرده اند که اگر نفت هم تمام شد همچنان درآمد بالایی داشته باشند و برای این کار مرز کشورهای خود با همسایگان و یا اینترنت ملی معرفی نکرده اند بلکه خودشان را به مرکز توسعه IT تبدیل کرده اند. در شهر اینترنت دوبی ، شرکت هایی مانند دل ، مایکروسافت ، اچ پی و خیلی دیگر از برندهای معروف واحد های تحقیق و توسعه ایجاد کرده اند و در کنار این بخش ، در بخش مدیا هم شهری با عنوان Dubai Media City بنا شده که مرکز پخش خیلی از شبکه های بزرگ ماهواره ای است، برندهای مانند اسکای، سی ان ان ، بی بی سی و MBC مراکز پخش و توزیع محتوایشان را در دوبی مستقر کرده اند. در کنار این موارد، خیلی از بازار و اقتصاد منطقه خاورمیانه به بانک ها و مراکز مالی مستقر در دوبی وابسته هستند.

چرایی این که کشور ما هنوز در وضعیت درجا زدن باقی مانده با خود شما، این مطلب ترجمه ای بود از پست وبسایت بلومبرگ که در اینجا می توانید مطالعه کنید. همچنین توضیحات بخش درباره اقتصاد وبسایت شیخ نشین دوبی که در اینجا می توانید مطالعه کنید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *