آموزشمطالب برترویندوز و لینوکس

appimage چیست؟ و چطور در اوبونتو 23.04 قابل استفاده است؟

بعد از انتشار این مطلب سعی می کنم یک سری محتوای پایه برای معرفی اوبونتو منتشر کنم. این درخواست را خیلی ها داشتند ولی قبل از آن بهتر است با AppImage آشنا شوید.

اپ ایمیج ، یک راهکاری برای توزیع و انتشار نرم افزار است. مثلا Nekoray روی اوبونتو به وسیله AppImage دانلود و اجرا می شود. این مدل اپ ها نیازی به نصب ندارند و در تمامی توزیع های لینوکسی اجرا می شوند. یعنی شما اپ را دانلود می کنید و بدون نیاز به نصب آنها را اجرا می کنید. یک فایل کلا در این پروسه دانلود و اجرا می شود.

در هر توزیع لینوکسی برای اینکه این اپ ایمیج ها اجرا شوند لازم است که چند کتابخانه نصب باشد. FUSE که مخفف Filesystem in User Space است ، وسیله ای است که اپ ایمیج برای اجرا به آن نیاز دارد. دو نسخه اصلی دارد ، اول نسخه 2 و نسخه جدید آن 3 می باشد.

حالا بریم سراغ استفاده از آن، در اوبونتو 23.04 خبری از نسخه 2 آن نیست ، در صورتی که بیشتر اپ ایمیج ها به نسخه 2 Fuse نیازمند هستند. برای اینکه در اوبونتو 23.04 این امکان را فراهم کنیم کافیست یک کتابخانه به کتابخانه های سیستم عامل اضافه کنیم. کد زیر کار را انجام می دهد:

sudo apt install libfuse2

موفق و پیروز باشید.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا