آموزشمطالب برترویندوز و لینوکس

10 کاری که بعد از نصب اوبونتو 23.04 بایستی انجام دهیم

قدیما کلی کار بعد از نصب یک توزیع لینوکسی بایستی انجام میدادیم، این روزها اینطور نیست!

ولی بازهم بعد از نصب اوبونتو روی سیستم جدید یک سری کار بهتر است انجام دهید تا تجربه کاربری بهتری داشته باشید.

1- بروز رسانی های سیستم عامل راچک کنید. شاید هم البته نیاز نباشد چون این روزها خود سیستم عامل در پس زمینه همواره این موضوع را چک می کند.

2- با یک کلیک پنجره ها را مینیمایز کنید، این ویژگی همیشه در لیست کارهای بعد از نصب می باشد ولی هیچ وقت به اوبونتو به صورت رسمی اضافه نشده است که دلیلش را نمی دونم.

gsettings set org.gnome.shell.extensions.dash-to-dock click-action 'minimize'

3- نصب کدک های صوتی و تصویری بیشتر همیشه جزو کارهای بعد از نصب بود ولی این روزها در حین نصب سیستم عامل می توانید تیک مربوط به نصب آن را بزنید ، اگر به هر دلیلی این کار را نکردید به کمک کد زیر کدک های بیشتر را نصب کنید.

sudo apt install ubuntu-restricted-extras

4- نمایش میزان باتری در نوار ابزار بالای صفحه مورد دیگری است که همیشه در دستور العمل ها وجود دارد ولی اوبونتو آن را به صورت رسمی اضافه نمی کرد ولی اخیرا اضافه شده است.

کافیست تنظیمات را باز کنید. وارد بخش power شوید و در پایین صفحه تیک مربوط به Show battery percentage را بزنید.

5- حالت مراقبت از چشم را در سیستم فعال کنید. اگر نور زیاد شما را اذیت می کند ( مثل من ) یا اینکه از نور سفید سیستم عامل ها خسته شده اید ( به دلیل بالای 30 سال بودن مثل من ) می توانید وارد تنظیمات شوید. در بخش display تب night light را باز کنید و آن را فعال کنید.

6- اگر می خواهید مانند ویندوز بتوانید صفحه کاربری خودتان را به بخش های مختلف براحتی تقسیم کنید بایستی مدیریت تصویر گنوم را نصب کنید. یک افزونه ساده برای گنوم که با کد زیر نصب می شود:

sudo apt install gnome-shell-extension-ubuntu-tiling-assistant

7- موردی بعدی نصب flatpack و فعال کردن flat hub است که در اوبونتو به صورت پیش فرض وجود ندارد. به کمک کد های زیر می توانید دسترسی به اپ های بیشتر و شاید بروز تری داشته باشید.

با کد زیر flatpack نصب می شود

sudo apt install gnome-software gnome-software-plugin-flatpak flatpak

با کد زیر flathub فعال می شود

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

8- برای مدیریت راحتتر افزونه های گنوم بهتر است که GNOME Extensions Manager را نصب کنید. برای نصب آن می توانید نام ان را در فروشگاه اپ استور اوبونتو جستجو کنید.

9- اگر می خواهید ساعت جهانی به همراه اب و هوا را همانند ویندوز 11 در نوار بالایی مشاهده کنید بایستی به کمک کدهای زیر افزونه و اپ آن را نصب کنید.

sudo apt install gnome-weather gnome-clocks

10- اپ های کاربردی را دانلود و نصب کنید، اسپاتیفای، گوگل کروم، استیم و کلی اپ دیگه …

موفق باشید

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا