آموزشآموزش لینوکسویندوز و لینوکس

0 تا 100 لینوکس – شماره 3 – فایل و فولدر در لینوکس چه شکلی است؟

در قسمت سوم از آموزش 0 تا 100 لینوکس با تمرکز روی توزیع اوبونتو ، می خواهیم فایل و فولدر در لینوکس را بشناسیم.

با یک مثال آشنا شروع می کنیم. در سیستم عامل ویندوز ما با درایو های مختلف سرو کار داریم. یک هارد درایو به صورت شخصی سازی شده به درایوهای مختلف تقسیم می شود و در هر درایو یک سری فایل داریم. در سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس، ما یک روت داریم و آن روت به دسته های مختلف تقسیم می شود. تصویر زیر خیلی ساده تفاوت را بیان می کند. در توزیع های لینوکسی خبری از درایو C یا D نیست و یک فولدر مادر به نام روت داریم.

حالا که متوجه شدیم خبری از درایو نیست، پس فایل منیجر سیستم عامل ما چه چیزی را نمایش می دهد این چیز کجاست؟!

وقتی شما فایل منیجر توزیع لینوکسی خودتان را باز می کنید اگر کاربر روت باشید همان شاخه اصلی را مشاهده می کنید با چند نکته ، اولی اینکه پوشه های حساس سیستم عامل مخفی شده اند. در لینوکس اگر می خواهید فولدری مخفی شود بایستی یک دات قبل از اسم آن اضافه کنید. دومین نکته این است که اگر کاربر جدیدی درست کنید که روت نباشد یک پوشه Home در روت ایجاد می شود که زندگی طرف آنجا ریخته می شود. به صورت پیش فرض یک دسته بندی کلی برای پرونده ها ، فایل های صوتی و تصویری در ساختار فایلی توزیع های لینوکسی دیده شده است. اگر هارد دومی داشته باشید ، آن را به صورت کلی مشاهده خواهید کرد و اصلا جز ساختار اصلی فایل دیده نمی شود. به همین دلیل با بوت و بالا آمدن سیستم آن هارد لیست نمی شود مگر اینکه شما واردش شوید.

فایل منیجر پیش فرض در اوبونتو nautilus نام دارد که در تصویر بالا مشاهده می کنید. ( فایل منیجر پیش فرض ویندوز Explorer نام دارد ) فولدرهایی که مشاهده می کنید پوشه home هستند که در تصویر زیر ، زیرمجموعه root هستند. یک سری فایل دیگر هم همراستا و هم رتبه با home وجود دارد که در تصویر زیر مشخص است که در ادامه توضیح اینکه هرکدام برای چه موضوعی هستند را دادم.

تصویر زیر را مشاهده کنید تا در ادامه بخش های مهم آن را توضیح دهم:

تصویر بالا، شاخه روت را نمایش می دهد، گفتیم که کاربر روت همه زندگی اش در همان / یا root قرار دارد. کاربران دیگر که روت نیستند زندگی شان در /home ریخته می شود.

اما الباقی فولدرها حاوی چه چیزهایی هستند؟ فولدر media حاوی درایو هایی است که به سیستم متصل هستند، مثلا هاردهای دیگری که دارید یا فلش مموری که به سیستم متصل کردید. فولدر mnt هم حاوی فولدرهایی است که دستی تعریف شده اند مثل درایو های تحت وب یا شبکه! فولدر boot اطلاعات مورد نیاز سیستم برای بوت شدن را داراست. دو فولدر bin و sbin دیتای برنامه های نصب شده روی سیستم عامل را دارند. etc سایر موارد است!! فولدر var مثل حافظه موقت است که شامل فایل هایی است که سیستم عامل در حین پردازش ایجاد و ادیت می کند.

اگر در حین نصب اوبونتو بخواهید کمی حرفه ای عمل کنید می توانید برای یک سری از فولدرها، همان جا فضای مورد نیازشان را مشخص کنید.

مثلا یک درایو برای /boot درست کنید که 500 مگابایت بیشتر نباشد. یا یک درایو /var یا swap area درست کنید که بین سایز رم دستگاه باشد. الباقی رو هم به / یا root بدهید.

خب حالا با فایل و فولدر در لینوکس آشناتر شدیم! همچنان کلی مطلب در این بخش برای یادگیری وجود دارد. مثل این که اگر بخواهیم وب سرور نصب کنیم کجا فایل ها می روند؟! این موضوع و موارد مشابه را در آینده که کمی پیشرفته تر شدیم بررسی می کنیم.

موفق باشید.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا