وردپرس

گواهینامه SSL چیست ؟

در بحث امنیت وب همیشه نام گواهینامه SSL به گوش می خورد. حالا این گواهی چیست ؟ به چه دردی می خورد؟ چرا باید وبسایت من و شما دارای گواهی SSL باشد؟ و اینکه چطور یک گواهینامه بگیرم ؟ همه این موارد را در این پست توضیح خواهم داد، پس در ادامه با من همراه باشید.

آیا تابه‌حال به این نکته دقت کرده‌اید که آدرس بعضی از وب‌سایت‌ها با http:// و آدرس برخی دیگر با https:// شروع می‌شود؟ چنانچه کاربر مرورگر کروم باشید و به سراغ وب‌سایت‌هایی رفته باشید که حاوی فرم یا فرم‌هایی برای درج اطلاعات هستند (مثلاً فرم پرداخت) این موضوع بیشتر به چشمتان خورده است. 

این S اضافه که در آدرس برخی وبسایت ها دیده می شود در واقع کارش این است که تبادل اطلاعات بین شما و وبسایت مذکور را ایمن می کند تا شما با خیال راحت در آن سایت به گشت و گذار بپردازید و افراد سودجو و هکرها نتوانند رد اطلاعات شما را بزنند، البته این با مبحث کوکی و رهگیری کاربران خیلی متفاوت است. در واقع اطلاعاتی که شما به سایت ارسال می کنید را ایمن و کد گذاری می کند. حالا می تواند این اطلاعات یک فرم ثبت نام باشد یا اینکه اطلاعاتی باشد که در فرم پرداخت اینترنتی پر کرده اید باشد.

اگر وبسایت شما دارای SSL باشد افراد هکر و بدافزارها نمی توانند میان کاربر وبسایت شما و سایت شما قرار بگیرند و در واقع نمی توانند داده های سایت شما را رصد کنند. همانطور که از نام کامل SSL پیداست ( Secure Sockets Layer ) یک لایه امنیتی روی اطلاعات شما در وبسایتتان می باشد.

در سالهای پیش بدست آوردن گواهی نامه SSL شامل پرداخت هزینه های زیادی بود، البته هنوز هم مدل های خاصی از این گواهینامه هزینه بر هستند ولی می توانید این روزها گواهینامه رایگان هم بدست آورید. گواهی lets encrypt یک گواهی رایگان است که توسط شرکت های بزرگی مثل آمازون و گوگل پشتیبانی می شود. روی اکثر هاست هایی که این روز ها بفروش میرسد وجود دارد و بعد از اتصال دامنه به هاست خودکار فعال می شود.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا