آموزشوردپرس

چطور پارامتر TTFB را روی سایت وردپرسی کاهش دهیم؟

امروز یک مبحث برای حرفه ای ها داریم. پارامتر TTFB یا مدت زمان لازم برای لود اولین بایت از سایت ، در سرعت نمایش محتوا به کاربران سایت اهمیت فراوانی دارد و هرچه بتوانیم این پارامتر را کاهش دهیم ، ترافیک بیشتری نصیب ما می شود.

سرعت لود اولین بایت در سایت به عوامل زیادی بستگی دارد. اینکه کانکشن با سایت SSL باشد یا اینکه چقدر DNS Lookup ما طول بکشد در لود شدن سایت تاثیر می گذارد.

برای اینکه سرعت TTFB یا  time to first byte را بسنجید کافیست وارد سایت page speed گوگل شوید. در آنجا آدرس سایت خود را وارد کنید و روی آنالیز کلیک کنید. در ادامه خواهید دید که این پارامتر روی سایت شما چه مقدار است.

برای اینکه این مقدار روی سایت شما کاهش پیدا کند، بایستی چند کار ساده انجام دهید. ابتدا مطمئن شوید که آخرین نسخه وردپرس ، آخرین نسخه php و آخرین نسخه از همه افزونه ها را نصب دارید.

اگر افزونه غیر کاربردی دارید حتما آن را غیر فعال کنید. سعی کنید همیشه از امکانات پیش فرض وردپرس اضافه کنید و افزونه زیادی نصب نداشته باشید.

یک افزونه کش ، حتما استفاده کنید. اگر از سمت هاست و سرور هم امکان کش داشته باشید که بسیار بسیار بهتر است چرا که مثلا اگر سرور شما لایت اسپید باشد و افزونه کش لایت اسپید داشته باشید ، می توانید کش بهتری انجام دهید.

حتما از سیستم های توزیع محتوای خوب استفاده کنید. CDN ها در کاهش پارامتر TTFB تاثیر بسیار زیادی دارند. سرویس توزیع محتوای کلود فلر برای دسترسی از خارج به هاست های ایرانی بسیار مفید است. برای داخل ایران که نیازی به استفاده از CDN نیست.

قبل از همه موارد بالا، حتما از هاست خوب استفاده کنید که آپتایم بالا و همچنین منابع مناسبی داشته باشد. هاست های اشتراکی زیادی در وب فارسی وجود دارند که منابع مناسبی ندارند سعی کنید از آنها دوری کنید.

بهترین مقدار TTFB چقدر است؟

گوگل می گوید که اگر زیر 0.8 ثانیه محتوای اولیه سایت شما لود شود ، بسیار عالی است و تاثیر مثبتی در سئو و رتبه سایت شما دارد.

موفق و پیروز باشید.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا