آموزشکسب و کار

هویز دامنه یا Who is چیست؟

در ادامه مباحث آموزش صفر تا صد طراحی وب به هویز دامنه میرسیم، هویز هر دامنه حاوی یک سری اطلاعات مهم است که در این پست به شما توضیح خواهم داد که هر کدام به چه معنا هستند. ابتدا با خود هویز شروع می کنیم که اصلا چه چیزی است؟

هویز دامنه ابزاریست که به مدیران وب این امکان را می دهد تا از مالکیت دامنه های ثبت شده اطلاع حاصل کنند در واقع وقتی شما برای کسب و کاری می خواهید نامی انتخاب کنید بایستی ابتدا مطمئن شوید که دامنه برای شخص دیگری ثبت نشده است، این کار به کمک جستجو در هویز دامنه امکان پذیر است. بعد از اینکه مطمئن شدید دامنه برای شخص دیگری ثبت نشده می توانید اقدام به ثبت دامنه برای خود یا مشتری خود کنید.

کاربرد بعدی هویز این است که مثلا شما دنبال یک دامنه خاص هستید و می دانید که برروی آن سایتی سوار نشده و قصد خرید آن را دارید به کمک اطلاعات هویز می توانید مالک اصلی دامنه که شرکت یا شخص حقیقی است را پیدا کنید و با آنها مذاکرات خرید را آغاز کنید.

یکی از مهم ترین اطلاعاتی که در هویز یک دامنه درج می شود تاریخ ثبت و تاریخ انقضا دامنه است که به کمک این اطلاعات می توانید تخمین بزنید مثلا چه تایمی اعتبار این دامنه به پایان می رسد و شما احتمالا می توانید برای ثبت آن اقدام کنید ( اگر مالک اقدام به تمدید نکند ) .

کاربرد مهم دیگری که هویز دارد این است که دقیقا می توانید به کمک اطلاعات هویز ، سروری که دامنه به آن متصل است را مشاهده کنید تا به کمک آن به چند نکته پی ببرید، اول اینکه دامین در کدام هاست استفاده شده و همچنین اگر هاست جدیدی مثلا برای سرویس های خود تهیه کردید دامنه به آن متصل شده یا نه !

در پست های بعدی به سراغ معرفی انواع پنل های مدیریت هاستیگ می رویم.

تشکر از شما

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

حتما ما را در توییتر دنبال کنید