آموزشکسب و کار

هاست ایران یا هاست خارج؟ هاست اشتراکی یا هاست اختصاصی؟

دو سوالی که در هنگام خرید یک سرویس جدید همیشه در ذهن ما می آید که هاست ایران بهتر است یا هاستی که در خارج از کشور است؟ بعد از کنار آمدن با موضوع مکان هاست، مورد بعدی که ذهن ما را در گیر میکند این است که هاست اشتراکی بهتر است یا اینکه کل منابع یک هاست برای خودمان باشد ؟

برای مورد مکان هاست بایستی به شما بگویم که سعی کنید همیشه بین محل مخاطبان ، دسترسی به ابزارهای گوگل و سرعت در دسترسی یک توازن برقرار کنید. این کار بسیار سخت است. اگر شما روی مخاطب تمرکز کنید، ممکن است یک هاستی داخل ایران بخرید که دسترسی خوبی به اینترنت بین الملل نداشته باشد! این بدان معناست که گوگل و ابزارهای آن شاید خوب روی سایت شما نتوانند کارشان را انجام دهند. اگر فقط به خارجی بودن هاست بسنده کنید ممکن است مانند خیلی از کسب و کارها در زمان قطعی نت بین الملل ، شما حتی نتوانید به کنترل پنل سایت خود دسترسی داشته باشید.

با توجه به مواردی که درباره هاست خارج و داخل ایران مطرح شد تکلیف چیست؟ مدل های هیبریدی زیادی وجود دارد ، برخی از شرکت ها هاست خارج خودشان را به کمک cdn های اختصاصی در اختیار کاربران داخلی می گذارند، اینطور شما دسترسی گوگل را دارید! سرعت لود را دارید! مخاطب داخل کشور را نیز دارید!

حالا بریم سراغ موضوع هاست اشتراکی یا اختصاصی؟

در هاست اختصاصی یک سرور با تمام منابع و پهنای باند، اجاره می‌کنید. قیمت سرورهای اختصاصی بالاست، اما امکان شخصی سازی کامل و بهینه سازی را برای کاربران فراهم می‌کند، همچنین این هاستینگ بهترین امنیت، عملکرد و انعطاف پذیری را دارد. هاست اختصاصی بیشتر برای کسب و کارهای بزرگ و پرترافیک کاربرد دارد، همچنین این هاست برای وب سایت هایی استفاده می‌شود، که به سرور قدرتمند، پهنای باند و امنیت بالا نیاز دارند.

در مقابل هاست اختصاصی ، هاست اشتراکی وجود دارد.  ابتدایی‌ترین و پرکاربردترین نوع میزبانی هاست اشتراکی است؛ قیمت‌های مناسبی داشته و همه ویژگی‌های لازم برای راه‌اندازی یک وب‌سایت معمولی را دارد. در هاستینگ اشتراکی یک سرور تقسیم ‌بندی شده و در اختیار صدها یا هزاران کاربر قرار می‌گیرد که در این صورت افراد به‌ طور مشترک از منابع، پهنای باند و حجم فضای آن استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که هاست های اشتراکی از امنیت و پایداری پایین‌تری برخوردارند. اما استفاده از هاست اشتراکی برای کسب و کارهای جدید و متوسط انتخاب معقولانه‌ای است.

در انتخاب مدل هاست اشتراکی خود توجه داشته باشید که برخی شرکت ها واقعا سرورها را خلوت نگه میدارند و هزینه سرور را بین افراد کمتری تقسیم می کنند در نتیجه از هاست های اشتراکی شلوغ تر گرانتر هستند، برخی از شرکت ها این مدل را فقط در تبلیغات مطرح می کنند و در نهایت سرورهای شلوغی دارند. این موضوع را با توجه به سابقه و بررسی هایی که از یک شرکت در اینترنت وجود دارد بررسی کنید. سرور اشتراکی شلوغ برای فروشگاه های اینترنت مناسب نیست، شاید سایت و بلاگ معمولی شما نیز دچار مشکل شود.

شرکت های مطرح در سطح وب بیشمارند، من پیشنهاد خود را مطرح می کنم. ایران سرور هاست مورد استفاده برای برانکس است. از سرویس اشتراکی آن استفاده می کنم. تاکنون مشکلی در سرعت و دسترسی به سایت نداشتم و گزارشات و دسترسی های گوگل بدون مشکل هستند.

شما چه هاستی پیشنهاد می کنید؟

موفق و پیروز باشید.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا