خودمانی

نزدیک شدن به شروع مجدد سال تحصیلی و کرونا

در یک خبری که در CNN ( بخش سلامتی ) منتشر شده بود گفته شده بود که یک معلم که تست کرونا نداده بوده و ماسک هم در هنگام خواندن کتاب درسی برای شاگردان استفاده نمی کرده باعث شده تا نیمی از کلاس مبتلا به گونه دلتا کرونا شوند. همچنین این بچه ها که به منزل برگشتند نیمی از افراد خانواده را هم درگیر گونه دلتا کردند، اگرچه به دلیل واکسیناسیون سراسری در آمریکا کسی در این اتفاق جان خودش را از دست نداده ولی اهمیت واکسیناسیون و استفاده از ماسک در مراکز آموزشی را از این خبر متوجه می شویم.

در ایران هنوز واکسیناسیون معلمان و کادر آموزشی تکمیل نشده و شاید هم در برخی استانها هنوز شروع نشده، چه برسد به واکسیناسیون دانش آموزان که می توانند هم در گونه دلتا درگیر بیماری شوند و هم منتقل کننده این بیماری به خانواده های خود باشند که احتمالا آن خانواده ها نیز هنوز واکسنی دریافت نکردند.

نکته دیگری که باید در نظر داشت میزان کارآمدی واکسن هایی است که در کشورما استفاده می شود. سینوفارم یکی از پر استفاده ترین واکسن ها در خیلی از کشورها مورد استفاده قرار گرفته ولی با یک سرچ ساده متوجه می شوید که مثلا در برزیل در حال خرید واکسن های جدید و یا زدن دوز سوم سینوفارم هستند چرا که این واکسن به اندازه کافی شما را در برابر کرونا و گونه های جدید آن مقاوم نمی کند ( در مورد برزیل حدود 50 درصد مقاوم سازی انجام شده ) .

این را هم به عنوان نظر شخصی می گویم که ما در کشورمان نه تست کرونا رایگان از روز اول داشتیم و نه آزمایشگاه خوبی که مثلا اگر درایران کرونا جهشی میزند متوجه شویم، احتمالا در ایران هم گونه دلتا داریم، و هم گونه های محلی مربوط به کشور خودمون! و از طرفی با استفاده از واکسن هایی با کارآمدی پایین بیش از پیش در خطر کرونا قرارداریم، پس بهتر است نه تنها بیشتر مراقب خودمان باشیم بلکه با این اوضاع اگر در شهری یا روستایی گفته می شود که آموزش به صورت حضوری باز شده با این حرکت همراهی نکنیم.

حالا که فایزر و مدرنا به صورت تجاری و احتمالا با قیمت بالاتری تولید می شوند که قبلا در همین سایت درباره این دو مدل تجاری خبر داده بودیم، یک سری وارد کننده دارو آنها را با قیمت های بالاتری وارد خواهند کرد ولی این بدین معنا نخواهد بود ( نظر شخصی ) که من و شما بتوانیم از واکسن معتبر و خوب استفاده کنیم. زمان طلایی واردات واکسن را از دست دادیم.

به امید روزهای روشن تر …

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا