آموزشمطالب برترویندوز و لینوکس

معرفی اوبونتو – توزیع دوست داشتنی لینوکسی

اوبونتو یک سیستم عامل متن باز و رایگان است که بر پایه لینوکس ساخته شده است. لینوکس یک هسته (kernel) است که برنامه های کامپیوتر را با سخت افزار ارتباط می دهد.

اوبونتو یکی از شاخه های لینوکس است که دارای رابط کاربری (user interface) زیبا و ساده و برنامه های متنوع و کاربردی است. اوبونتو در سال 2004 توسط شرکت Canonical و جامعه جهانی توسعه دهندگان لینوکس راه اندازی شد.

نام اوبونتو از زبان زولو آفریقایی گرفته شده است و به معنای “انسانیت به دیگران” است. این نام نشان دهنده فلسفه اوبونتو است که بر پشتیبانی، همکاری و اشتراک گذاری بین کاربران و توسعه دهندگان تمرکز دارد.

اوبونتو مزایای زیادی نسبت به سیستم عامل های دیگر دارد، مانند:

– رایگان بودن: اوبونتو را می توان به صورت رایگان دانلود، نصب و استفاده کرد. همچنین به روز رسانی ها و پشتیبانی فنی نیز رایگان است.

– امن بودن: اوبونتو دارای سطح بالای امنیت است و در برابر ویروس ها و نفوذ های خطرناک مقاوم است. این به خاطر ساختار لینوکس و مجوز متن باز است که باعث می شود خطاها و آسیب پذیری ها به سرعت شناسایی و رفع شوند.

– قابل سفارشی سازی بودن: اوبونتو را می توان به صورت دلخواه تغییر داد و سفارشی سازی کرد. مثلا می توان رابط کاربری، تم، آیکون، صدا، فونت و غیره را انتخاب کرد. همچنین می توان برنامه های جدید را نصب کرد یا حذف کرد.

– سازگار بودن: اوبونتو با اکثر سخت افزار ها و نرم افزار های معروف سازگار است. مثلا می توان فایل های مایکروسافت آفیس، پی دی اف، زیپ، mp3 و غیره را باز کرد. همچنین می توان با استفاده از Wine یا VirtualBox بعضی از برنامه های ویندوز را نصب و اجرا کرد.

این مقاله فقط چند ویژگی اصلی از اوبونتو را معرفی کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت رسمی اوبونتو مراجعه کنید: https://ubuntu.com/

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا