خودمانی

ماژولار یا غیر ماژولار بودن سخت افزار

در دنیای مصرف کنندگان سخت افزار ، اگر دنبال خرید محصولی جدید باشید چند گزینه وجود دارد. سیستم های کلاسیک PC ، لپ تاپ ها ، تبلت ها و مینی پی سی ها را می توانید برای خرید جدید خود انتخاب کنید.

یکی از اقدامات جدید در توسعه سخت افزارهای جدید ادغام کلیه ابزارها و سخت افزارها شامل پردازنده اصلی ، پردازنده گرافیکی ، مموری ، وای فای و … در درون یک قطعه است.

این موضوع را اپل شروع کرد، چیپ های جدید اپل که از M1 شروع می شوند شاید انقلاب محسوب شوند ولی چیزی هستند که شاید در دنیای سرورها قبلا وجود داشتند و به صورت plug and play استفاده می شدند و اپل و انویدیا حالا این امکان را برای رایانه های شخصی به ارمغان آورده اند ولی این موضوع باعث می شود که همیشه کاربر مجبور باشد بهترین سخت افزار را خریداری کند ، چرا که این مدل فروش سخت افزار امکان بروز رسانی را از شما میگیرد.

از طرفی برخی کمپانی ها عکس این موضوع را دنبال می کنند. مثلا فریمورک به دنبال ایجاد امکانی است که شما بتوانید لپ تاپ خودتان را به کمک چند خط آموزش براحتی از هر لحاظ بروز رسانی کنید. مثلا لپ تاپی خریدید که پردازنده اینتل دارد و می خواهید آن را به آخرین مدل AMD بروز کنید. به کمک چند سطر آموزش می توانید این کار را انجام دهید.

فعلا میدان دار اصلی در این بخش غیر ماژولار بودن است. حتی اینتل نیز به دنبال اپل رفته و حداقل در زمینه پردازنده معماری های جدیدی را معرفی کرده است ولی همچنان به دلیل وابستگی به دنیای کامپیوترهای شخصی PC ، از ادغام مموری در پردازنده های خود صرف نظر کرده است ولی بعید نیست بزودی شاهد معرفی چیپ های مجتمع شده از سمت اینتل باشیم.

نظر شما درباره آینده سخت افزار چیست؟ آیا رایانه های شخصی کلا منسوخ می شوند یا فرم جدیدی به خود میگیرند؟ آیا مصرف کننده محکوم به خرید سخت افزار پرچم دار است؟

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا