خودمانیمطالب برتر

زباله ها در حال تسخیر شمالگان هستند

اینطور که پیداست ما در بحث از بین بردن زمین یک گام دیگر برداشتیم. علارغم تبلیغات گسترده و ترندهای جهانی ، سرعت تخریب زمین اصلا کاسته نشده است و فقط ما داریم خودمان را گول میزنیم. وقتی برای تولید باتری خودروهای برقی کلی گاز گلخانه ای و زباله تولید می شود مثلا به ماین بیت کوین گیر میدهیم. حالا بیایید برویم به سراغ شمالگان، مکانی که خیلی دربارش صحبت نمی شود چون کسی نمی فهمد، ولی گویا یک عده اطلاعات جالبی درباره شمالگان بدست آورده اند.

قطب شمال دیگر یک سرزمین دست‌نخورده نیست و حجم زباله پلاستیکی در آنجا به همان اندازه زیاد است که در مناطق دیگر جهان. آلودگی زیست محیطی شدید در قطب شمال می‌تواند برای تغییرات آب و هوایی پیامدهای جدی داشته باشد.

یافته‌های یک پژوهش جدید گویای آن است که قطب شمال به همان اندازه به زباله پلاستیک آلوده است که دیگر مناطق جهان با بیشترین تراکم جمعیت.

پژوهشگران موسسه آلفرد وگه‌نر (AWI) در شهر برمرهافن آلمان در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده‌اند که در قطب شمال ذرات میکروپلاستیک در آب‌ها، کف دریا، در کناره جزیره‌های غیرمسکونی، در رودخانه‌ها و حتی در یخ و برف نیز یافت می‌شوند.

برپایه بررسی‌هایی که نتایج آن در مجله تخصصی Nature Reviews Earth & Environment منتشر شده آلودگی در قطب شمال نه تنها برای حیات وحش در آنجا، چه بسا برای وضعیت آب و هوای جهان نیز پیامدهایی دارد.

“تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان سه‌شنبه، پنجم آوریل از قول ملانی برگمن، کارشناس زیست‌شناس موسسه AWI نوشت، قطب شمال هنوز از نظر بسیاری سرزمینی با طبیعت دست‌نخورده تلقی می‌شود اما این تصویر دیگر با واقعیت تناسبی ندارد.

او می‌گوید، این فقط تغییرات اقلیمی نیست که بر قطب شمال تاثیرات منفی عمیقی بر جا گذاشته بلکه “سیلاب پلاستیک” نیز مدت‌هاست که به اقیانوس شمالی هم رسیده است.

پژوهشگران موسسه برمرهافن برای ارزیابی میزان زباله‌های پلاستیکی در منطقه قطبی بررسی‌هایی را به طور مشترک با محققانی از نروژ، کانادا و هلند انجام داده‌اند.

سالی تا ۲۳ میلیون تن زباله پلاستیکی

مطابق این بررسی هر سال بین ۱۹ تا ۲۳ میلیون تن زباله پلاستیکی وارد آب‌های جهان می‌شود که معادل حدود حجم بار دو کامیون در دقیقه است.

پلاستیک ماده‌ای بسیار پایدار است که به مرور در سطح اقیانوس‌ها جمع شده و با گذشت زمان به ذرات کوچک‌تر و کوچک‌تر تجزیه می‌شود؛ از ماکرو تا میکرو و نانوپلاستیک.

یک معضل دیگر این واقعیت است که تولید و مصرف پلاستیک مدام افزایش می‌یابد و به تبع آن زباله‌های پلاستیکی نیز بیشتر وارد طبیعت خواهند شد.

برآورد می‌شود که میزان تولید پلاستیک در جهان تا سال ۲۰۴۵ دو برابر شود. بخش مهمی از زباله‌های پلاستیکی در بخش اروپایی قطب شمال به فعالیت‌های صیادی ارتباط دارد.

بسیاری از قطعه‌های پلاستیکی رها شده در این بخش تورها و طناب‌های ماهیگیری هستند که به طور عمدی در دریا انداخته شده یا به نوعی از دست رفته‌اند.

مسیرهای ورود پلاستیک به قطب شمال

زباله در قطب شمال، هم از مناطق مسکونی همین خطه می‌آید هم از جاهای بسیار دورتر. جریان‌های اقیانوسی از اقیانوس اطلس و دریای شمال و جریان آب شمال اقیانوس آرام از آب‌راهه برینگ (بین آلاسکا و شرق سیبری) بیشترین میزان زباله پلاستیکی را منتقل می‌کنند.

رودخانه‌ها، از جمله رودخانه‌های منطقه سیبری هم در انتقال زباله پلاستیکی به قطب شمال سهم دارند. ذرات کوچک میکروپلاستیک نیز از طریق باد و جریان هوا به سوی شمال راه پیدا می‌کنند.

به گفته ملانی برگمن، درباره تاثیر انبوه زباله‌های پلاستیکی بر موجودات آب‌زی قطب شمال تا کنون پژوهش‌های زیادی انجام نشده است.

او می گوید، با وجود این، شواهد بسیاری حاکی است که این تاثیر می تواند به همان اندازه جدی و وخیم باشد که در مناطقی که در آنها تحقیقات بیشتری انجام شده است.

برگمن احتمال می‌دهد که به عنوان مثال ذرات بلعیده شده میکروپلاستیک در قطب شمال نیز باعث کاهش رشد و تولید مثل و واکنش‌های عفونی در بافت‌های موجودات دریایی شود.

کارشناسان موسسه AWI احتمال می‌دهند، پلاستیک به جز تاثیر منفی بر حیات موجودات دریایی، تغیرات آب و هوایی را نیز تشدید کند. برگمن می‌گوید، این عرصه‌ای است که باید هر چه سریع‌تر درباره آن پژوهش‌های بیشتری انجام شود.

بررسی‌های ابتدایی نشانه‌هایی ارائه داده‌اند که می‌تواند تائیدکننده تاثیر میکروپلاستیک‌های جذب شده در یخ دریا و برف بر ویژگی‌های آنها باشد.

یکی از احتمالات این است که وجود ذرات تیره‌رنگ در یخ می‌تواند به جذب بیشتر نور خورشید و ذوب شدن سریع‌تر آن منجر شود و این روند گرمایش کره زمین را تشدید کند.

به گزارش “تاگس‌شاو”، برگمن تاکید می‌کند که انبوه زباله‌های پلاستیکی بر اکوسیستم که در هر حال با چالش‌های زیادی رو به روست فشار مضاعفی وارد می‌کند.

افزون بر این، سرعت افزایش دمای هوا ناشی از تغییرات اقلیمی، در قطب شمال سه برابر بیشتر از میانگین این افزایش در دیگر مناطق جهان است.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا