آموزشکسب و کارمطالب برتر

دامنه .com یا دامنه ای دیگر؟

امروز می خواهم کمی درباره انتخاب دامنه با شما صحبت کنم. اینکه برای کسب و کار جدید خودمان چه دامنه ای انتخاب کنیم؟

پرکاربرد ترین دامنه اینترنتی دات کام است. پسوند .com از روزهای اولیه اینترنت وجود داشته است و اگر کسی نداند آدرس سایت شما چیست احتمالا آدرس شما را به صورت نام برند با پسوند دات کام تایپ خواهد کرد. به همین دلیل اولین انتخاب شما در انتخاب دامنه برای سایت خود بایستی دات کام باشد.

در سئوی سایت شما اینکه دامنه شما دات کام است یا چیز دیگری ، تاثیری ایجاد نمی شود، بیشتر همین مسئله روانی کاربر است که به دامنه دات کام ذهن ما کشش بیشتری دارد.

در ایران دامنه .ir به اندازه دات کام جا افتاده است و اگر کسب و کاری دامنه ملی دارد احتمالا تفکر مشابهی مانند .com در ذهن مخاطب نقش می بندد. دامنه .ir چند سالی به صورت گسترده پروموت می شد و بدلیل ارزانی در ثبت و تمدید ، تقریبا تمامی برندها برای خود یک دامنه ir تهیه کردند.

در کنار دامنه .com و .ir ، اگر سازمان یا شرکت هستید بهتر است به داشتن دامنه .org یا .net نیز باشید. دات او آر جی یا .org بیشتر برای سازمان ها کاربرد دارد و .net برای هاب های اینترنتی که کلی محتوای گوناگون دارند یا سازمان هایی که تولید محتوای ویدئویی دارند، کاربرد دارد.

این روزها دامنه های تخصصی برای برندها و حرفه های مختلف توسط گوگل و پارتنرهایش معرفی شده که هنوز خیلی در میان افراد شناخته شده نیستند. مثل مثلا دامنه .archi که برای معماران تعریف شده است. یا دامنه .news که برای خبرگزاری ها طراحی شده و اینور و آنور استفاده از آن را شاهد هستیم.

همانطور که گفتم دامنه و اینکه نام شما در اینترنت چطور تایپ می شود بیشتر جنبه روانی دارد و تاثیری در سئو یا ایندکس شدن شما توسط گوگل ندارد . برای انتخاب نام دامنه خود حتما وقت کافی بگذارید .

موفق باشید.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا