خودمانی

با میلیاردرهایی که باشگاه فوتبال خریده‌اند آشنا شوید

خانواده گلیزر / منچستر یونایتد

ثروت خانواده آمریکایی گلیزر که از طریق خرید و فروش ساختمان‌های اداری کسب کرده‌اند ۴ میلیارد یورو اعلام شده است. ملکم گلیزر، پدر این خانواده در سال ۲۰۰۶ باشگاه منچستر یونایتد را به قیمت یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو خریداری کرد. این خانواده در حال حاضر ۸۳ درصد سهم باشگاه را دراختیار دارد. ژوئل گلیزر (در عکس سمت چپ در کنار برادرش آفرام) ریاست باشگاه را برعهده دارد.

گاوو گوانگچانگ / ولورهمپتون

ثروت گاوو گوانگچانگ ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو اعلام شده است. او رئیس هیئت مدیره گروه فوسان چین است که در عرصه‌های گوناگونی چون معدن، گردشگری، تولید فولاد و داروسازی فعالیت می‌کند. گوانچانگ در سال ۲۰۱۶ باشگاه انگلیسی ولورهمپتون را خریداری کرد.

ژانگ ژیندانگ / اینترمیلان

ثروت رئیس هیئت مدیره گروه سانینگ چین ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو اعلام شده است. ژیندانگ ۷۰ درصد سهام باشگاه اینترمیلان ایتالیا را در سال ۲۰۱۶ به ارزش ۲۶۰ میلیون یورو خریداری کرد.

خانواده آنیلی/ یوونتوس تورین

ثروت آندریا آنیلی که خانواده او از صاحبان صنایع در ایتالیا است و نام آن با صنایع خودروسازی فیات پیوند خورده، ۱۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو اعلام شده است. آنیلی رئیس باشگاه یونتوس تورین است. مالک اصلی یوونتوس شرکت هلندی اکسور است که بیشتر سهام آن در دست و کنترل خانواده آنیلی است. یوونتوس تورین رکورد کسب عنوان قهرمانی در لیگ دسته اول فوتبال ایتالیا را در اختیار دارد.

دیتریش ماتِشیتز / ردبول

ثروت صاحب اتریشی کمپانی “ردبول” ۲۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو اعلام شده است. بنا بر اعلام مجله اقتصادی فوربس، کمپانی ردبول در سال ۲۰۱۹ بیش از ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون قوطی نوشابه “انرژی‌زا” به فروش رسانده است. ماتشیتز صاحب تیم‌‌های فوتبال “ردبول زالسبورگ” اتریش، “رد بول لایپزیگ” و “رد بول نیویورک” است.

استن کرونکی / آرسنال

ثروت استن کرونکی آمریکایی که از طریق مستغلات و معاملات ملکی کسب کرده، ۹ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو اعلام شده است. صاحب باشگاه آرسنال انگلیس (عکس با آرسن ونگر که ۲۲ سال مربی آرسنال بود) باشگاه‌های ورزشی دیگری مثل کلورادو رپیدز، لس آنجلس رمز، تیم بسکتبال دنور ناگتس و تیم هاکی روی یخ کلورادو را هم خریداری کرده است.

رومن آبراموویچ / چلسی

ثروت این میلیاردر روسی – اسرائیلی ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو اعلام شده است. او با خرید باشگاه انگلیسی چلسی در سال ۲۰۰۳ شهرت جهانی یافت. آبراموویچ بخش اعظم ثروت خود را از طریق فروش نفت کسب کرده و همچنین بخشی از سهام کمپانی تولید فولاد و نیکل را نیز در اختیار دارد.

فیلیپ انشوتس / لس‌آنجلس گلکسی

ثروت فیلیپ انشوتس ۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو اعلام شده است. او صاحب باشگاه فوتبال لس آنجلس گلکسی است. این تیم در سال ۱۹۹۵ یکی از ده تیم بنیانگذار لیگ فوتبال آمریکا “ام ال اس” بود. قرارداد ۲۲۵ میلیون دلاری این تیم با دیوید بکام و بعدا با زلاتان ابراهیموویچ به قدرت و شهرت تیم افزود. انشوتس بخشی از سهام باشگاه بسکتبال لس‌آنجلس لیکرز را هم در اختیار دارد.

دیتمار هوپ / هوفن‌هایم

ثروت دیتمار هوپ که از بنیانگذاران کمپانی نرم افزار پرسنلی – اداری SAP آلمان است، ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو اعلام شده است. وضعیت او شاید با دیگر میلیاردرها متفاوت باشد. او در تیم فوتبال زادگاهش “هوفن‌هایم” صدها میلیون یورو سرمایه‌گذاری کرده است.

گروه سیتی فوتبال / منچستر سیتی

ثروت شیخ منصور که از اعضای خانواده سلطنتی ابوظبی است، ۱۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو اعلام شده است. باشگاه منچستر سیتی به “گروه سیتی فوتبال” (City Football Group) تعلق دارد که یک شرکت هلدینگ محسوب می‌شود. مالک اصلی این شرکت گروه ابوظبی یونایتد متعلق به منصور بن زاید آل نهیان است. او البته از طریق “گروه سیتی فوتبال” مالکیت باشگاه‌های نیویورک سیتی در لیگ آمریکا و ملبورن استرالیا را هم در اختیار دارد.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا