خودمانی

اینترنت، VPN، کالای دیجیتال – همه علیه شهروند ایرانی

این روزها تعرفه گمرکی گوشی های موبایل ترند شد، چندی قبل برای مدتها بازار خودرو ترند بود، انگار زندگی در ایران ، زندگی در جریان ترندهای مختلف است. هرروز چیز جدیدی علم می شود تا جیب من و شما را خالی کند. هر فعالیت اقتصادی یا حرکت اقتصادی که شروع می شود هدفش خالی کردن جیب مردم است.

این روزها شاهد افزایش تعرفه موبایل هستیم، وسیله ای که یک زمانی در دسترس بود الان مدل های بسیار ساده برای خیلی ها آرزو شده، در این راستا به جای اینکه روند خرید موبایل برای شهروند ایرانی که خودش با کلی مشکل اقتصادی در جنگ است ساده تر شود ، هزینه بیشتری اعمال می شود. همانند خودرو و سایر بخش ها …

در زمینه اینترنت هم همزمان با شروع الکامپ ، نه سرعت اینترنتی بهبود پیدا کرده، فقط هزینه به هزینه های جاری شرکت ها و افراد اضافه کرده است. در ادامه داستان VPN را بخوانید که چه گردش مالی ایجاد کرده و احتمالا پولش در جیب از ما بهتر ها می رود.

جلال رشیدی‌ کوچی نماینده مجلس شورای اسلامی گردش مالی فیلترینگ در ایران را ۴۰ تا ۵۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده و گفته بازار پرسود و مکاره‌ای پشت پرده فیلترینگ شکل گرفته که دست افراد خاصی است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفته که «با فیلترینگ فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بازار پرسود مکاره‌ای برای فروش فیلترشکن رقم می‌زنیم. متأسفانه اکنون چنین بازار مکاره‌ای شکل گرفته و صحبت از عدد‌های بالای ۴۰ هزار میلیارد و ۵۰ هزارمیلیارد تومان حاصل از فروش فیلترشکن است. بازاری که هیچ نظارتی هم روی آن وجود ندارد.»

او افزوده که «اخیرا در پیج اینستاگرام شخصی خودم درخصوص میزان هزینه‌کرد ماهانه برای خرید فیلترشکن نظرسنجی ترتیب دادم که ۳۰ هزارنفر در آن نظرسنجی شرکت کردند و ۸۰ تا ۸۵ درصد شرکت‌کنندگان اعلام کردند ماهانه بالای ۱۰۰ هزار تومان هزینه فیلترشکن می‌پردازند.»

او همچنین تأکید کرده که «این فیلترشکن‌ها بعد از دو هفته هم قطع می‌شوند و مصرف‌کننده دستش به جایی بند نیست» گفته که «وقتی چنین عدد بزرگی را در ضریب‌های بالاتر ضرب کنیم، به عدد بسیار بزرگ و گردش مالی عجیبی می‌رسیم که هیچ نظارتی هم بر این بازار پرسود وجود ندارد. بازاری که تبعات منفی برای کشور، جامعه و اقتصاد ما همراه داشته است. بازاری که دست افراد خاصی است و به دلیل پرسود‌بودن حتما افراد معمولی نمی‌توانند به آن راه پیدا کنند.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی از جنبه دیگری از درآمدزایی کاسبان فیلترینگ خبر داده و گفته که «وقتی فیلترشکن روی گوشی‌هایمان نصب می‌کنیم و وارد اینترنت می‌شویم، عملا مصرف دیتای ما بالا می‌رود. یعنی اگر در مواقع عادی یک بسته ۱۰ گیگی را در یک ماه استفاده می‌کردیم، در صورت استفاده از فیلترشکن مصرف دیتا و ترافیک به ۱۵ گیگا بایت در ماه افزایش می‌یابد. به همین دلیل آنجا هم هزینه اضافی به شما تحمیل می‌شود. هزینه‌ای که پولش به جیب مخابرات می‌رود.»

جلال رشیدی‌ کوچی گفته که در نظرسنجی‌ای که اخیرا در یکی از پیج‌های شخصی خود منتشر کرده و ۳۰ هزار نفر در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند، حدود ۸۵ درصد شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند ماهانه بیش از ۱۰۰ هزار تومان برای خرید فیلترشکن هزینه می‌کنند. رشیدی، این تراکنش مالی را در سطح بالاتر کشوری رقمی بسیار عجیب توصیف کرد و گفت که هیچ نظارتی هم بر این بازار مکاره وجود ندارد.

مطلب بالا خلاصه داستان VPN بود. ابزار اصلی دست ما شرکت های فناورانه اینترنت است. دسترسی ناقص و کم جان به اینترنت بین الملل واقعا اعصاب افراد و همکاران را در شرکت های وابسته به اینترنت خرد کرده است.

از طرفی هزینه های جاری افزایش یافته اند، از طرفی مشتری شما پول بیشتر برای پرداخت ندارد، نتیجه اش می شود از بین رفتن کسب و کار. نتیجه اش از ایران رفتن افرادی مثل وحید رجبلوها می شود.

خلاصه وضعیت ما در ایران شده :

کالاها گران و گرانتر ، اینترنت و هزینه های استفاده هر روز گرانتر ، درآمد هر روز کمتر ،

یک مورد جالب دیگر امروز پیش آمده بود:

مشتری ما برای دسترسی به خدمات ما نیاز به سیستم داشت که هزینه برای خرید آن را به سختی محیا کرد! برای یک کسب و کارکوچک داشتن یک لپ تاپ روز و یک گوشی ، هزینه بسیار زیادی داشت. با کلی چک و قسط این موارد محیا شد! و این بنده خدا توانست یک سایت و چند حساب کاربری در شبکه های اجتماعی دست و پا کند تا بتواند از چند ماه دیگر اگر همه چیز پایدار ماند هزینه هایش را جبران کند.

به قول اهورا نیازی ما یک بار زندگی می کنیم! با انگیزه و سخت تلاش می کنیم بهترین زندگی را داشته باشیم. هرچه پیش بیابید …

موفق باشید.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا