خودمانی

اولین سرویس بلاگ دهی ایرانی کجاست؟

می دانید اولین سرویس وبلاگ نویسی ، بلاگ دهی و یا هر اسمی که روش می گذارید فارسی کی بوده؟ شاید درست حدس زده باشید، پرشین بلاگ اولین سرویس وبلاگ نویسی فارسی بود که در سال 1381 ایجاد شد، من در آن زمان در بلاگر حضور فعالی داشتم و هیچ وقت از سرویس پرشین بلاگ خدا رو شکر استفاده نکردم!

پرشین بلاگ به سرعت رشد کرد و کلی وبلاگ ریز و درشت مهم داشت. این سرویس سه تا مدیر داشت. عطا خلیقی سیگارودی، بهرنگ فولادی، و سهند قانون از بنیانگذاران نخستین پرشین‌بلاگ در ۲۳ خرداد ۱۳۸۱ بودند. از دیگر همکاران می‌توان به مهدی بوترابی مدیرعامل پیشین و رضا هاشمی از مؤسسان این سرویس‌دهنده اشاره کرد.

پرشین بلاگ جشن های سالانه نیز برگزار می کرد که در آن بلاگرهای معروف جمع می شدند، بلاگ ها از لحاظ بازدید، میزان کامنت و رای دسته بندی می شدند. از بلاگ های جوک و مسخره بازی گرفته تا بلاگ های فلسفی و علمی در پرشین بلاگ وجود داشت.

مدتی به همین روال گذشت تا اینکه به دلیل سهل انگاری یا شاید دستور سانسور! دامنه دات کام از دسترس خارج شد و کلی زمان گذشت ( در ویکی نوشته 2 روز ولی فکر کنم حدود دو هفته شد ) دامنه ir پرشین بلاگ فعال شد و همه اطلاعات برگشت به جز یک سری بلاگ سیاسی که محو شده بودند.

روال کاری تا سال 1396 بسیار عالی بود، حتی خود من بعد از فیلتر شدن بلاگر که سرگردان شده بودم قصد داشتم یک سری به پرشین بلاگ بزنم! من در سال 90 این تصمیم را داشتم ولی انجام ندادم. از سال 96 یواش یواش محو شدن پرشین بلاگ شروع شد.

پرشین بلاگ مدتی از رادار خارج شد ، اخیرا به سایتش مراجعه کردم دیدم که یک پیام مربوط به سال 1400 در آن نمایش داده می شود که پرشین بلاگ برگشته و اطلاعات در حال ریکاوری است! ولی گویا دو سال است که در حال لود پر کردن است.

حالا من نمی دانم که سر اطلاعات این همه کاربر چه آمده، چقدر خاطرات محو شده اند یا در حال محو شدن هستند. ولی همیشه سعی کنید در جایی خانه درست کنید که بتوانید روی اطلاعات کنترل داشته باشید و مال خودتون باشه.

این داستان پرشین بلاگ بود. امیدوارم یک روزی دوباره فعال بشه و اطلاعات کاربرانش هم برگردند.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا