خودمانی

امنیت شما برای اپل مهم است تا اینکه برای اپل کار کنید!

همیشه در تبلیغات اپل موضوع حریم خصوصی کاربران و امنیت اطلاعات اولویت دارد. در تمامی محصولات و خدمات اپل همیشه شما شاهد مراقبت حتی بیش از حد از اطلاعات کاربران هستید. درز اطلاعات از اپل خیلی کم اتفاق می افتد.

در این بین اپل نگران اطلاعات داخلی خودش نیز می باشد تا جایی که شاید اطلاعات کارمندانش خیلی برایش مهم نباشد. جیکوب پرستون Jacob Preston یکی از کارمندان رده بالای اپل است که داستان جالبی را بیان کرده.

وی به عنوان یک مهندس نرم افزار قرار بود در اپل استخدام شود. بسیار ذوق داشت و در جلسه اول کاری شرکت کرد. اولین جلسه کاری وی در کنار مدیر بخش خود نشسته بود که مدیر بخش از او خواست تا اکانت اپل id خودش را با اکانت محل کار لینک کند. این درخواست برای جیکوب یکم عجیب آمده ، چرا که کلیه اطلاعات شخصی او از اطلاعات قبوض و قسط منزل گرفته تا اطلاعات مالیاتی او در حساب های متصل به اپل id او ذخیره شده بود. ولی انقدر که کار در اپل را دوست داشت که قبول کرد.

سه سال جیکوب در اپل کار کرد و حتی در زمینه کاری پیشرفت نیز داشت، به همین دلیل تصمیم گرفت که شیوه کاری خودش را تغییر دهد و از اپل بیرون بیاید. اینجا بود که تصمیم روز اولش به دنبالش افتاد! بعد از اینکه استعفا خودش را تقدیم مدیر بالاسری خود در اپل کرد، درخواستی از او شد که بایستی اطلاعات همه دیوایس های اپلی او کاملا پاک شود، از جمله اطلاعات شخصی او!

ابتدا جیکوب این درخواست را رد کرد و گفت که بایستی اطلاعات مربوط به شرکت فقط پاک شود، ولی اپل اعلام کرد که جزو سیاست های استخدامی است و چاره ای جز این کار وجود ندارد. خب نتیجه کار از بین رفتن کلیه اطلاعات شخصی جیکوب شد.

به هر دلیلی کارمندان اپل نمی توانند از اکانت های سازمانی خود برای لاگین مثلا در ایمیل های سازمانی استفاده کنند بایستی حتما با اپل id های خودشان این کار را انجام دهند و وقتی برای اولین بار حساب خودشان را به حساب سازمان لینک می کنند در واقع وارد یک زندان شده اند که به بهانه داده های شخصی نمی توانند از آن خارج شوند.

اگر شما بخواهید دیوایس هایی غیر از دیوایس کار داشته باشید اپل هیچ کدام از هزینه های دیتا و اینترنت را پرداخت نمی کند و همچنین نمی توانید روی پروژه های خود برروی سایر دیوایس ها کار کنید. حتما باید دیوایس تحت نظارت اپل باشد.

البته برخی کمپانی ها سیاست باز تری دارند مثلا در گوگل شما می توانید دیوایس خودتان را داشته باشید فقط در محل کار نمی توانید دیوایسی بغیر از دیوایسی که گوگل به شما می دهد همراه داشته باشید و حساب های سازمانی امکان ارسال و دریافت اطلاعات با حساب های شخصی را ندارند تا گوگل از عدم درز اطلاعات مطمئن باشد.

همیشه همه کمپانی ها هرچقدر هم که از دور زیبا بنظر برسند همیشه مشکلاتی دارند، در این مثال شاید گوگل آدم بهتری باشد ولی قطعا در مواردی گوگل شاید عملکردی بدتر از اپل داشته باشد. به هر حال وقتی شما در فضای جهانی که همه نگاه ها به دنبال اطلاعات شرکت شماست کار می کنید شاید این کارها نیاز باشد.

نظر شما چیست؟ …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا

حتما ما را در توییتر دنبال کنید