آموزشکسب و کارمطالب برتر

آیا وردپرس مقیاس پذیری خوبی دارد؟

در ادامه سلسله پست هایی که اخیرا درباره چرایی وردپرس منتشر کردیم، به ادعای دیگری می رسیم، این ادعا می گوید که وردپرس مقیاس پذیر نیست و به درد هندل کردن ترافیک های سنگین نمی خورد. در این پست این موضوع را بررسی می کنیم که آیا وردپرس برای اموری که نیاز به ترافیک بالا دارد مناسب است یا خیر؟

به طور کلی سرعت وبسایت به عوامل بسیاری بستگی دارد. اینکه شما متناسب با ترافیک خود منابع سخت افزاری داشته باشید شاید مهمترین عامل باشد. اینکه محل جغرافیایی هاست شما نزدیک مخاطبان خودتان باشد یا نه ، تاثیر زیادی در سرعت سایت شما دارد. اینکه کد نویسی سایت شما بهینه باشد و سایت شما خالص باشد تاثیر زیادی در سرعت سایت شما دارد.

سخت افزار های هاستینگ به چند مدل در اختیار کاربران قرار میگیرد. هاست های ارزان قیمت از هاردهای معمولی استفاده می کنند، اگر کمی بیشتر هزینه کنید احتمالا سایت شما برروی حافظه های SSD هاست می شود و اگر خیلی هزینه کنید می توانید هاست با حافظه NVMe بدست آورید. تفاوت سرعت خواندن و نوشتن این هاست ها در کنار دسترسی شرکت هاستینگ به پهنای باند خوب، نتیجه اش سرعت لود بهتر می شود.

موقعیت جغرافیایی هاست نیز بسیار مهم است. اگر شما مخاطبتان در ایران باشد ولی مثلا از یک شرکت آمریکایی هاست تهیه کنید حتما بایستی از سیستم توزیع محتوا یا CDN استفاده کنید چرا که مخاطب شما در ایران ، بایستی از چند فایروال و سرور بگذرد تا به محتوای سایت شما برسد.

کد نویسی بهینه و خالص سایت بدین معناست که اگر وردپرس استفاده می کنید بابت اضافه کردن امکانات خاص ، سعی کنید کد نویسی کنید، از افزونه کمتر استفاده کنید. همچنین اگر سعی کنید به امکانات پایه وردپرس و افزونه های اصلی و مهم آن بسنده کنید بسیار بهتر است. هرچه بیشتر افزونه و امکانات عجیب اضافه کنید نیاز پردازش سایت شما بیشتر می شود و لود سایت شما برای هر کاربر را زمان بر تر می کند.

وردپرس به صورت پیش فرض کد نویسی ساده و بیسیک دارد تا بتواند در هر سازمانی و توسط هر گروه یا فردی مورد استفاده قرار گیرد. امکانات پایه وردپرس برای تمامی نیازهای اولیه شما در یک سایت طراحی شده اند ، گاهی اوقات لازم است که برای داشتن مثلا فروشگاه اینترنتی ما افزونه خاصی نصب کنیم، ولی بایستی در همین حد بسنده کنیم ، اینکه حالا افزونه فروشگاهی خودمان را به کمک کلی افزونه دیگر شخصی سازی کنیم اصلا کار درستی نیست.

وردپرس به صورت پیش فرض توانایی اجرا برروی هاستینگ های بسیار ضعیف را نیز دارد. اگر ترافیک و سرعت بالا و دسترسی خوب برای کاربران خود می خواهید، حتما از هاستینگ های اشتراکی که تعداد سایت برروی هر حافظه آنها کم و مدیریت شده می باشد استفاده کنید. سعی کنید این هاست در کشور خودتان باشد. همچنین سعی کنید وردپرس را به ساده ترین شکل ممکن اجرا کنید.

با رعایت نکات بالا، وردپرس برای هر مقدار مخاطبی می تواند پذیرایی بدون مشکل انجام دهد.

موفق و پیروز باشید.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا