آموزشمطالب برتروردپرس

آیا وردپرس در حال مرگ است؟ وضعیت وردپرس در سال 2023

مانند هر خدمت و محصولی که در دوران اینترنت رونمایی می شود ممکن است محصول یا خدمت رشدی بزرگ یا سقوطی مرگبار داشته باشد. این موضوع را در یاهو یا مثلا بلک بری دیده ایم. آیا وردپرس هم به همین وضع دچار شده است؟

شایعاتی زیادی پیرامون وردپرس در اینترنت وجود دارد. بذارید این موارد را بررسی کنیم و ببینیم که چقدر راست است؟!

اولین موضوع میزان جستجو وردپرس در گوگل است که در نمودار زیر می توانیم از روز اولی که وردپرس پیدایش شد را ببینیم. در سال 2014 یک انفجاری در برند وردپرس اتفاق افتاد ولی از آن زمان به بعد و در سالهای اخیر روندی یکسان را در جستجو پیدا کرده است.

نمودار زیر روند رقبای وردپرس را نشان می دهد. شاپیفای در حال رشد در سال های اخیر است. شاپیفای رقیب ووکامرس وردپرس است و سعی در ساده سازی دارد در حالیکه ووکامرس سعی دارد هم ساده باشد و هم امکان انجام کارهای پیچیده را داشته باشد. شاپیفای سرویسی پولی است ولی ووکامرس رایگان است.

نمودار زیر نمایش می دهد که همچنان در سال 2023 بیش از 43 درصد از وبسایت های دنیا از وردپرس استفاده می کنند. نکته جالب اینجاست که CMS های اختصاصی که در کشور ما همچنان مد هستند ! در حال کاهش هستند. چرا که امنیت و بروز رسانی دائمی را نمی توانند کاور کنند.

در زمینه هک، جالب است بدانید که 39 درصد از وبسایت های هک شده وردپرسی ، بروز نبودند و نسخه های قدیمی ، خصوصا نسخه های 4 را داشتند. همچنین 50 درصد از افزونه های قدیمی یا نال شده ضربه خورده اند. 8 درصد هم به دلیل انتخاب رمز عبور های ساده از بین رفته اند.

با توجه به موارد بالا، وردپرس همچنان زنده است. در عصر شبکه های اجتماعی رشد وردپرس کمی ثابت شده است ولی همچنان افراد بیشتری به وردپرس می پیوندند.

جدی ترین رقیب وردپرس ، ابزار شاپیفای برای فروشگاه های اینترنتی است.

موفق باشید.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا