آموزشمطالب برترویندوز و لینوکس

آموزش نصب اوبونتو 23.04

توزیع های لینوکس راه بسیار طولانی آمده اند و اوبونتو یکی از معروف ترین آنها است که سال های دور یکه تاز بود ، ولی مدتی از اصل خودش دور شده بود ولی اخیرا با انتشار نسخه 23.04 دوباره دل عاشقان قدیمی اش را بدست آورده ( مشخص شد بالای 30 سال سن دارم! )

برای نصب نسخه جدید اوبونتو ابتدا بایستی فایل iso آن را از سایت ubuntu.com دانلود کنید. سپس به کمک ابزارهای مثل Rufus آن را روی یک فلش مموری بریزید.

بعد از اینکه کار از روی فلش بوت کنید تا تصویر زیر را مشاهده کنید. شما گزینه اول را انتخاب کنید که مربوط می شود به تست و نصب اوبونتو .

بعد از این کار مشاهده خواهید کرد که تمامی المان های سیستم عامل کم کم لود می شود .

بعد از اینکه دسکتاپ بالا آمد به دنبال گزینه install بگردید. معمولا روی نوار ابزار سمت چپ اوبونتو به صورت pin شده قرار دارد.

در صفحه نخست بایستی زبان را انتخاب کنید. زبان installer را به همان حالت انگلیسی رها کنید.

در صفحه بعدی بایستی صفحه کلید های دلخواه خود را انتخاب کنید. پیشنهاد می کنم که همان انگلیسی را انتخاب کنید و بعدا درون سیستم عامل صفحه کلید فارسی را اضافه کنید.

در مرحله بعد می توانید به وای فای متصل شوید تا در پروسه نصب آخرین بروز رسانی ها نیز دانلود شوند. من با کابل به اینترنت متصل بودم به همین دلیل گزینه اول را انتخاب کردم.

در مرحله بعدی بایستی انتخاب کنید که نسخه کامل شامل همه نرم افزارها را می خواهید نصب کنید یا فقط سیستم عامل و ابزارهای ضروری اش را می خواهید نصب کنید. هچنین تیک های وسط صفحه مربوط به دانلود کدک های صوتی و تصویری و دانلود درایور گرافیک های Nvidia است.

در قسمت بعدی بایستی انتخاب کنید که چطور نصب می کنید؟!! یعنی می خواهید کل حافظه را پاک کنید یا اینکه پارتیشن بندی کنید. من گزینه اول را پیشنهاد می کنم.

در نهایت تصویری مانند تصویر زیر مشاهده می کنید که تمامی تصمیمات شما را خلاصه وار مطرح کرده و با زدن دکمه install پروسه نصب شروع می شود.

در پروسه نصب ، موقعیت مکانی از شما سوال می شود. سپس بایستی نام سیستم و رمز عبور انتخاب کنید. در این پروسه دیده شده که installer اوبونتو 23.04 بسته می شود، نگران نباشد . در پس پرده در حال نصب است. کمی صبر کنید مثلا 15 دقیقه ، سپس نرم افزار Gparted را باز کنید. اگر پارتیشن های شما پر شده بود و حدود 12 گیگ دیتا داشت بدونید که نصب انجام شده و سیستم را ریستارت کنید. در غیر اینصورت مجدد نصب را انجام دهید.

بهروز فیض

بهروز فیض هستم، موسس برانکس، یک سرویس طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن. در این سایت علاوه بر دریافت خدمات طراحی ، می تونید در بخش بلاگ آموزش ها و مطالب گوناگون را مطالعه کنید. موفق و پیروز باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا